У уторак, 19. септембра, трећег дана 30. Међународног фестивала позоришта за децу Суботица, у такмичарском програму изведене су три представе: “Седам Гавранова” бањалучког Дјечијег позоришта Републике Српске, “Прича о љубави једног дрвета” позоришта Плаy Арее из Јужне Кореје и “Прадевојчица” Народног позоришта “Тоша Јовановић” из Зрењанина.
Представа “Седам Гавранова” бањалучког Дјечијег позоришта Републике Српске изведена је на Сцени „Јадран” Народног позоришта. Луткарска представа редитеља Јакуба Максимова, заснована је на традиционалној средњоевропској бајци, а сценарио је инспирисан словачком, пољском и аустријском верзијом, али понајвише чешком и немачком (браћа Грим).
Прича говори о томе колико моћно оруђе може бити реч. Душко Мазалица, глумац у представи и уметнички директор позоришта из Бањалуке, истакао је значај самог фестивала: Нама је много значајно учешће на овом међународном фестивалу јер смо на њему учествовали од самих почетака - чак и на првом фестивалу пре 30 година. Од тада редовно долазимо и трудимо се максимално да и на тај начин помогнемо развијању фестивала, а с друге стране да се преиспитамо у односу на конкуренцију. Из наших искустава, фестивал је све бољи и бољи и увек је окупљао одличне представе”.
О представи је Мазалица рекао: “Ова бајка није толико ни позната на нашим просторима. Редитељ Јакуб Максимов из Чешке је приступио врло студиозно и детаљно процесу рада с овим луткама, начину стварања атмосфере и представе, где ми и изводимо музику која је у контексту идеје саме представе, и правимо све звучне ефекте”.
“Прича о љубави једног дрвета” редитеља Чои Вона, изведена у Дечјем позоришту Суботица, говори о дрвету и дечаку. Дечак свакодневно посећује дрво. Када огладни - убере јабуку; када му је досадно - игра се с дрветом. Временом, дечак постаје тинејџер. Треба му новац - дрво му даје своје јабуке да их прода на пијаци. Када порасте, пожели отићи на далеки пут – дрво му даје своје гране да сагради чамац. Време пролази и дечак више не посећује дрво… Редитељ Чои Вон је након представе био веома задовољ ан атмосфером, публиком, и самим фестивалом. “Као уметник који ствара за децу, заиста волим да деци пружим срећу и уживање у представи. Публици желлимо да пренесемо поруку о љубави између деце и родитеља, родитеља и дека и бака. Такође желимо да прикажемо љубав између људи и природе. Морамо да се волимо, и желимо да пренесемо ту љубав сваком”.
Представа “Прадевојчица” ауторки Десанке Максимовић и Мине Петрић, у режији Соње Петровић, изведена је на сцени “Јадран” Народног позоришта. Ова представа је подсетник колико смо се удаљили од сунца, месеца, земље, воде, ватре, биљки, животиња, од реалних додира и сусрета с природом. У заједници која је у представи конструисана природа је догађај, лик, тренутак, лепота, пријатељ, убица, родитељ, станодавац... Природа није нешто што „треба чувати” него део нас.
Ивана Кукољ Соларов, помоћник директора Народног позоришта “Тоша Јовановић” из Зрењанина, о избору ове представе за фестивал је рекла: “Роман Прадевојчица Десанке Максимовић је неправедно запостављен у савременој литератури за децу. Ми смо се одлучили за овај роман зато што нам је изгледао врло интересантан и погодан за инспиративно сценско извођење, јер третира неке теме које су нас, као позориште, у том тренутку занимале. То је равноправност полова, еколошка свест, повезаност са природом, као и неки животни циклуси који се у овом роману одлично могу ишчитати. Представа је урађена и са намером да се обележи 30 година од смрти Десанке Максимовић, наше највеће песникиње”.
У Дечјем позоришту Суботица у отворена је изложба лутака из представа Луткарске сцене Народног позоришта „Тоша Јовановић” из Зрењанина. Ивана Кукољ Соларов је на отварању истакла: “Наша посвећеност луткарству се види по томе што радимо искључиво луткаске представе, а у нашем позоришту су радили највећи и најзначајнији луткарски редитељи. На овој изложби, која је само део онога што је током деценија луткарска сцена зрењанинског позоришта стварала, имате прилику да видите лутке аутора Благовесте Василеве, Милице Грбић Комазец, Јелене Милић Златковић и Реке Ференци”.
“Поподне са Јеленом Ситар”, разговор с једном од овогодишњих добитница награде Мали принц, одржан је у Хотелу Патриа. На Отвореном универзитету Суботица, одржана је промоција књиге “Завичај дечје песме: антологија поезије за децу и младе аутора са новосадском адресом” аутора Попа Д. Ђурђева, у издању Друштва новосадских књижевника.
На Тргу слободе у Суботици почео је програм “Тргови и улице” у оквиру кога су организовани бројни плесни и други извођачки програми. Клиона Нунан одржала је две радионице - “Воз снова” - прво позоришно искуство за децу узраста од 3 до 6 година и њихове старатеље и “Винтиџ гласови и звукови” – радионицу за бебе од 0 до 3 године.
У среду 20. септембра, четвртог дана фестивала, публика ће моћи да погледа представе Паприка Јанчи и Ђавољи језик” Луткарског позоришта Харлекин из Мађарске (Сцена „Јадран” Народног позоришта, 10х), “Жена-фока” словачког позоришта “Анима-Ацт” (Дечје позориште Суботица, 12х), и “Ноћна песма” позоришта “Летећа крава” из Летоније (Сцена „Јадран” Народног позоришта, 10х).
За 16 часова у Хотелу Патриа на програму ће бити “Поподне са Зораном Ђерићем”, разговор с првим добитником нове фестивалске награде “Отон Томанић”.
За 17:30 у сали 212 Отвореног универзитета Суботица, заказана је промоција књиге “Бајкологија за луткаре” Јована Царана у издању Библиотека Луткарство, Књига ИВ, Нови Сад.
У оквиру филмског програма у 11 часова у Биоскопу Еуроцинема, биће приказан украјински анимирани филм “Мавка – заштитница шуме”.
Назад...