Међународни фестивал позоришта за децу Суботица, чије се 30. издање одржава од 17. до 22. септембра 2023. у организацији Отвореног универзитета Суботица, доделиће овогодишњу Награду за животно дело „Мали принц”, за изузетан допринос развоју културе и сценске уметности за децу, глумици и редитељки Амели Вученовић, Јелени Ситар - луткару, педагогу и публицисти, и Боњу Лунгову, глумцу и редитељу.
Ове године ће Међународни фестивал позоришта за децу Суботица први пут доделити и награду “Отон Томанић,” признање за театролошко промишљање у домену позоришта за децу и младе. Театролози из целог света који постигну највише домете у овој области биће лауреати награде која носи име луткара који је утемељио позориште за децу у Суботици. Овогодишњи лауреат је професор др Зоран Ђерић.
Амела Вученовић (Сарајево, 1961.) радила у неколико народних позоришта, снимала на ТВ, филму и радију, а од 1991. године постаје стални члан позоришта „Пинокио“. Од 3. октобра 2005. године посвећује се потпуно раду у свом приватном позоришту „Бајкамела“, а од 2011. године остаје у њему у функцији уметничког руководиоца. Године 2009. завршава специјализацију на смеру предавача у области луткарског позоришта у Санкт Петербургу на Санкт-Петербуршкој државној академији позоришне уметности на којој почиње и своју предавачку делатност 2015. године као старији предавач глуме на факултету луткарског позоришта (катедра режије и глуме), а од 2022. године ступа на дужност доцента. Одиграла је више од 50 улога у луткарском позоришту, написала 20 сценарија за луткарско позориште, и режирала око 40 представа, од којих 17 у свом позоришту „Бајкамела“ у Србији, три у Естонији и око 20 у Русији. Добитница је преко 50 награда од којих најчешће добија награде за очување културе и традиције луткарском уметношћу.
Јелена Ситар од 1983. до 1986. радила је као самостални стручни консултант за позориште и луткарство у Савезу културних организација Словеније, од 1986. као слободни драматург, а од 2007. до 2010. године као уметнички директор у Луткарском позоришту Љубљана. Од 2010. предаје луткарство и позориште на Педагошком факултету Универзитета Приморска у Копру, сада као ванредни професор. Режирала је око 65 луткарских представа у професионалним и алтернативним позориштима у Словенији и иностранству, више пута у сарадњи са Игором Цветком. Многе од њих су награђиване на међународним фестивалима. Поред уметничког стваралаштва, Ситарева води луткарске радионице за децу и семинаре за наставнике, позоришне педагоге, терапеуте и глумце у Словенији и иностранству. Пише чланке и расправе о луткарству за новине и стручне часописе. Поред стручне литературе, пише и белетристику и повремено објављује у дечијим књижевним часописима. Последњих година истражује и ствара камишибај као уметничку форму заједно са Игором Цветком, зачетником камишибаја у Словенији. Предводе словеначки камишибај позоришни покрет и обучавају нове камишибајисте у земљи и иностранству.
Боњо Андрејев Лунгов рођен је 1953. у Софији. Након стечене дипломе на Вишем институту за позоришну уметност, проф. Лунгов је добио званичан премештај у Пловдив где је примљен на позицији глумца у Народном луткарском позоришту; Године 1981. проф. Лунгов постаје глумац у Централном луткарском позоришту у Софији, откада је запослен и у Националној академији за позоришну и филмску уметност. Од 1989. је водећи уметнички супервизор у области глуме за луткарско позориште у мноштву позоришне наставе. Оснивач је и руководилац Позоришта 13 (до 1996.) које је, под његовим руководством, реализовало турнеје и учешћа на међународним позоришним фестивалима. Лунгов је оснивач и директор позоришта Албена (од 1996.) које организује турнеје и учествује на многобројним међународним позоришним фестивалима и, од 1996. до 2007. године, учествује у развоју културног програма приморског одмаралишта Албена. Године 2000. проф. Лунгов је изабран за одговорног уредника свих уметничких програма и изложби бугарског павиљона у оквиру манифестације ЕКСПО 2000 у Хановеру у Немачкој, а 2008. је изабран за одговорног уредника свих културних програма и презентација бугарског павиљона у оквиру манифестације ЕКСПО 2008 у Сарагоси у Шпанији. Прошле године су награде “Мали принц” додељене глумици и редитељки Маријани Петровић и Виктору Шрајману - руском и израелском позоришном редитељу, глумцу, педагогу, критичару, и једном од водећих стручњака у области позоришта лутака.
Међу добитницима награде, коју Фестивал додељује од 2000. године, између осталих су били и Бранка Веселиновић (2019), Зоран Христић (2016), Миња Субота (2015), Тимоти Џон Бајфорд (2014), Бранко Милићевић Коцкица (2007), Љубивоје Ршумовић (2006), и многи други угледни ствараоци за децу.
Овогодишње издање фестивала одржава се од 17. до 22. септембра на неколико локација у Суботици, и у Главном такмичарском програму угостиће 14 представа за децу из целог света, по избору селектора фестивала, професора др Зорана Ђерића. Од 18. до 21. септембра ће бити одржан Међународни форум за истраживање позоришне уметности за децу и младе, на тему “Време и одговорност у позоришту за децу и младе”, где ће учествовати 30 излагача из 16 земаља под руководством др Маријане Прпе Финк.
Назад...